אנונו רפי

תכנון קונסטרוקציה - מהם השלבים ?

תכנון קונסטרוקציה | ת. עניינים

תכנון קונסטרוקציה היא הטכניקה החשובה ביותר בתכנון פרוייקט בנייה . תכנון פירושו "להסתכל קדימה".  התהליך דורש ניצול משאבים מיטבי, מוח יצירתי, ראיית הנולד ושיקול דעת, זאת בכדי לבחור נכון מבעוד מועד מי מהצוות עושה מה, היכן, מתי וכיצד התוצאות יהיו.

תכנון הוא, אם כן, פעולה חשובה ביותר להשגת התוצאות הרצויות. צוות התכנון של פרויקט צריך לקחת בחשבון את העבר, ההווה והעתיד.  כישלונות העבר, הצרכים הנוכחיים והשירותים העתידיים מקבלים כולם משקל ראוי בתהליך התכנון. תכנון חשוב כדי להבטיח שימוש נכון במשאבים אנושיים וחומריים כדי להשיג את מטרות הפרויקט.

תכנון קונסטרוקציה | architects-face-mask-planning-construction-new-normal

סוגי תכנון קונסטרוקציה - מסחרי מול פרטי

אפשר לחלק באופן נרחב את סוגי התכנון קונסטרוקציה לשני סוגים-  בנייה למגורים או למסחר. פרויקטים למגורים כוללים בניית יחידות דיור, ממ"דים, שיפוצי בתים, בניית קירות תומכים ועוד. פרויקטי בנייה מסחריים מכסים הכל, החל מעסקים ושטחי משרדים קטנים ועד למגה פרויקטים כגון מרכזי קניות וקניונים. שני סוגי הפרויקטים הללו שונים זה מזה מאוד.

מבחינת הפונקציונלית, לפרויקטים מסחריים יש בדרך כלל דרישות תשתית נרחבות יותר, כמו מעליות, מדרגות נעות, חניה, חשמל גיבוי, יציאות חירום, חימום ואוורור בקנה מידה גדול. המורכבות המוגברת של פרויקטים מסחריים דורשת התמחות רבה יותר של משרדי התכנון קונסטרוקציה, הקבלנים, והבונים העוסקים במלאכה מכיוון שככל שההיקף גדול כך יש יותר דרישה לציוד ומשאבים מיוחדים.

מטרה של תכנון קונסטרוקציה

המטרות בתכנון קונסטרוקציה זהות עבור כל הפרויקטים. קונסטרוקטורים ובעלי נכסים שואפים לעמוד בדרישות מבחינת העלויות, לוחות הזמנים, איכות הבנייה ובטיחותה. תהליך תכנון קונסטרוקציה איכותי גם מבהיר את תחומי האחריות של המשרד תכנון קונסטרוקציה ושל בעלי הבתים, ומניח את הבסיס לתקשורת איכותית ועבודת צוות טובה יותר.

במהלכו של תכנון הפרוייקט בנייה, קונסטרוקטורים מפיקים מסמך שנקרא תכנית אב הבנייה. זה מפרט כיצד לתזמן, לארגן, לכוון, לנטר ולאמוד את התקדמות הפרויקט. מטרתו לגרום לעמידה בדרישות הטכניות, הזמן והעלות של הפרויקט. תכנית האב לבנייה כוללות שלושה סוגי תכנון: תכנון אסטרטגי, תכנון תפעולי ותזמון.

תכנון קונסטרוקציה construction-site-silhouette-sky-city-material

תכנון אסטרטגי

תכנון אסטרטגיה קובע, מגדיר ומנסח את יעדי הפרויקט. הוא עונה על השאלות הגדולות הנוגעות למשימה של פרויקט, כיצד הוא ישיג משימה זו, וכיצד היעדים הללו מתיישבים עם האסטרטגיה הגדולה יותר של נותן החסות או הבעלים הבית של הפרויקט. בקיצור, תכנון אסטרטגי הוא ניתוח התמונה הגדול שמממן הפרויקט מבצע.

תכנון תפעולי

תכנון תפעולי מתעמק בפרטים של האופן שבו הפרויקט ישיג את היעדים האסטרטגיים, אם הוא יכול לעמוד בהם בכלל. צוותי בנייה מעריכים אם יש להם את המשאבים הדרושים להם כדי לעמוד ביעדים האסטרטגיים, לזהות בעיות, ולהתייעץ עם מממן הפרוייקט בנייה בכדי לפתור אותן.

תזמון פרוייקט הבנייה

תזמון הפרוייקט בנייה מפרט את התוכנית לפי לוח זמנים צפוי, כולל מועד ההשלמה הצפוי. סוג זה של תכנון אינו כרוך בתזמון מפורט ביותר של כל משימת פרויקט (כלומר פעילות נפרדת שבדרך כלל מגיעה לאחר שלב התכנון).  

שלבי תכנון קונסטרוקציה

תכנון קונסטרוקציה hands-young-female-designer-holding-two-samples-marble-tile-wooden-table-with-digital-tablet-photos-home-interior-etc

השלבים בתכנון קונסטרוקציה הם:

תכנון קונסטרוקציה מוקדם

זהו שלב בתכנון הקונסטרוקציה לפני שהתקבל אישור לתחילת הפרויקט. בשלב זה יש לפרט בצורה הברורה ביותר את היעדים, לגבש מסגרת כללית לפרויקט בנייה,  לתת הצדקה למה נכנסנו לפרויקט, לעשות ניתוח עלות-תועלת ו- חלופות השקעה.

תכנון קונסטרוקציה מפורט

בשלב זה מכינים את עיצוב פרוייקט הבנייה, שרטוטי עבודה מפורטים, ומפרטים מדויקיים של ציוד. כמו כן, פירוט הפרויקט, כלומר פירוק כל משימות הפרויקט הגדול לעבודות קטנות, קביעת דד ליינים לביצוען ומעקב אחר התקדמות הפרוייקט בכללי.

בדיקה ובקרה

שלב זה כולל התבוננות בהתקדמות השלמת הפרוייקט בהתאם לתכנית לתכנון שהכנו. כמו כן, שלב זה כולל עדכון לוח הזמנים, התחשבות בהתקדמות בפועל של הפרויקט והכנת תחזיות מתוקנות לגבי זמינות המשאבים השונים.

בטיחות פרוייקט הבנייה

היבט קריטי בתכנון הבנייה הוא יצירת תכנית בטיחות לאתר הבנייה (זה חשוב במיוחד עבור פרויקטים גדולים יותר). בנייה היא תעשייה מסוכנת, ורגולטורים כגון משרד השיכון עשויים לדרוש תכנון בטיחות. באתר, קבלני בנייה, בדרך כלל באמצעות נציג בטיחות, חייבים לקבוע מהם הסיכונים ולהחליט כיצד להימנע, להפחית או לנהל אותם. תכנון בטיחות משתרע על מגוון פעילויות, החל מהדרכת בטיחות ועזרה ראשונה ועד להבטחתם שהציוד ומרחבי העבודה עומדים בתקני הבטיחות. 

דילוג לתוכן