אנונו רפי

תכנון פרויקטים הנדסיים

תכנון פרוייקטים הנדסיים - ת. עניינים

עסקים בכל הגדלים מוצאים לעיתים צורך לנהל פרויקטים בנייה על חשבונם או במסגרת חוזים גדולים יותר. אפילו עסקים קטנים יותר עשויים לדרוש הרחבה של מתקנים קיימים או בניין חדש. תכנון פרויקטים הנדסיים כאלה ושליטה בעלויות ולוחות זמנים הם לרוב מאתגרים ודורשים הבנה מעמיקה של טכניקות ניהול בנייה כדי להביא את הפרויקט לסיום מוצלח.

תכנון פרוייקט בנייה

טכניקות תכנון לפרויקטים של בנייה כוללות מבנה פירוק עבודה; טכניקת הערכה וסקירה של תוכניות, או PERT, תרשימים ותרשימי גאנט. 

מבנה פירוק עבודה מפחית את המורכבות על ידי פירוק העבודה שיש לבצע למשימות בודדות שבאחריות עובד מסוים. תרשימי PERT מכניסים את המשימות לרצף כדי לקבוע מה יש להשלים לפני שניתן להתחיל משימות אחרות. תרשימי גאנט הם תרשימי עמודות אופקיים, כאשר כל עמודה מייצגת את משך הפרויקט; אלה נותנים סקירה כללית של איך הפרויקט צריך להתקדם. יישום הטכניקות הללו על פרויקטי בנייה מאפשר לכם לשמור את המשאבים הנדרשים ולהקצות אחריות על מנת להבטיח תפקוד חלק של ניהול הפרויקט.

בקרה על העלויות של הפרוייקט בנייה

ניהול פרויקט בנייה דורש בקרת עלויות. פעילויות התכנון שלכם עזרו לכם לזהות את המשימות שיש להשלים ולהקצות עבודה מתאימה. בקרת עלויות מתחילה בחלוקת העלות הכוללת למשימות ובקביעת נהלי דיווח למעקב אחר עלויות. תוכלו להשיג בקרת עלויות מיטבית עם כללי חתימה עבור הזמנות רכש ותשלומים. אם תצטרכו לחתום על כל הזמנות הרכש, תדעו מהם העלויות שהפרויקט מייצר. אם החתימה שלכם נדרשת לתשלומים, יש לכם  יותר שליטה על עלויות ההזמנה לפרויקט.

תכנון פרוייקטים הנדסיים - אילוסטרציה 2 אנשים מדברים ומצביעם על תרשים

בקרה על לוח הזמנים של הפרוייקט

שליטה מלאה על לוח הזמנים של פרויקטי הבנייה היא קריטית מכיוון שהמשימות תלויות במספר גורמים שונים ושילובם ביחד, מה שיכול לגרום לעיכובים, ואלה – יכולים להגדיל את העלויות. התכנון שלכם יקבע את לוח הזמנים הכולל ומציין עד מתי יש להשלים משימות מסוימות. טכניקת בקרת לוח זמנים טובה היא לקבוע אבני דרך שניתן לצפות ולאמת בקלות. טכניקה נוספת היא להשתמש באירועים חיצוניים כמו אישורים כדי לבדוק את ההתקדמות. אם קבעתם אבן דרך כמו הרמת מבנה הבניין, תוכלו להיכנס לאתר באותו יום כדי לוודא אם צוות הפרויקט עמד באבן הדרך. אם ידוע לכם שהפרויקט מצריך היתר בנייה במועד מסוים, תוכלו לבדוק האם ניתן ההיתר.

בקרת איכות של הפרוייקט בנייה

תפקיד חשוב בפרויקטי בנייה הוא שליטה באיכות החומרים והעבודה כי זה משפיע על ערך המבנה שאתם בונים. בקרת איכות יש שלושה חלקים. יש לזהות את רמת האיכות הרצויה, לוודא שהזמנות הרכש מפרטות את האיכות ולבחון את המוצר המוגמר, בכדי לוודא שקיבלתם את מה שהזמנתם. כאשר אתם מטילים אחריות על משימה עוד בשלב של התכנון פרויקטים הנדסיים, עליכם להטיל אחריות גם על האיכות ועל התיעוד הנדרש. עבור כל פריט, התיעוד צריך לכלול את רמת האיכות שצוינה, את ההזמנה המתאימה ואת דוח הבדיקה המתקבל.

שיקולים אחרונים - תכנון פרויקטים הנדסיים

לפני תחילת תוכניות הבנייה, מנהלי פרויקטים מקיימים לעתים קרובות פגישות קדם בנייה עם לקוחות כדי לבדוק ולקבל הסכמה על פרטי העבודה ולהסכים על היקף ולוחות זמנים. הצדדים עשויים לדבר על פריסת תוכנית שירותים, הזזת גופי תאורה או אינסטלציה, או בחירת חומרי בניין. כמו כן, מנהלי פרויקטים חייבים לקבל אישור לבנייה מסוכנות עיר או מדינה. לעתים הם נפגשים עם מפקדי כיבוי אש או גורמים ממחלקות התכנון והייעוד, שומה, ביוב ומים ובניין. מנהלי פרויקטים בבנייה משיגים היתרים להתחיל בבנייה כאשר הם עמדו בכל הדרישות העירוניות והמדינה.

דילוג לתוכן