אנונו רפי

שיקום מבנים

שיקום מבנים | ת. עניינים

שיקום מבנים הוא אחד התחומים הנמצאים בעלייה מתמדת בשוק, במיוחד בערים הגדולות, שבהן אין מספיק קרקעות זמינות לבנייה חדשה. בנייה אזרחית היא מהמגזרים החשובים ביותר בכלכלה. צמיחתו משפיעה על מערך שלם של עסקים הקשורים לשירותים ולמוצרים. כתוצאה מכך, הבנייה אחראית לחלק גדול מההשפעה הסביבתית שיכולה להיות למדינה. השפעה זו קשורה לחומרי גלם, ייצורם והובלתם, הבנייה עצמה וכו'.

בפוסט זה נרצה להסביר את למה שיקום מבנים ישנים כל כך חשוב, נתעמק באלמנטים המבניים השונים וההשפעה שיש להם על הבטיחות והסביבה.

שיקום מבנים | מדוע יש בכך צורך ?

תהליכי השיקום של מבנים ישנים צריכים לעמוד בדרישות תפקודיות. הצורך בה מוצדק בכמה קריטריונים:

 • התאמת המבנה לשימושים חדשים.
 • שימור המורשת ההיסטורית של העיר.
 • שיפור המבנים מבחינת נוחות, יעילות אנרגטית וצריכת מים.

בנוסף, ניתן לבצע שיקום מבנים כש:

 • תשתית המבנים הישנים משפיעה לרעה על הסביבה.
 • השפעת המבנים הישנים לרעה על הנוף העירוני.
 • חוסר בדיור זמין.
 • זה חסכוני ויעיל יותר מאשר הריסה ובנייה מחדש.

במצבים של חוסר יציבות כלכלית במדינה, עניין שימור המבנים נעשה בתדירות יותר גדולה.  הסיבה היא מה שציינו לעיל, עלות השיפורים והשפעותיהם בהתאמה על הסביבה נמוכה לרוב מזו המופקת מהריסה ובנייה מאפס.

שיקום מבנים ישנים - מה כולל התהליך ?

לשיקום מבנים ישנים יש היבטים רבים, תוך התחשבות בטכניקות ושימוש באספקה החומרית. כמו כן, יש לקחת בחשבון את המשוואה הבאה: תרבות בנייה מקומית, התאמת ציוד העבודה למורשת ההיסטורית של המקום ושיטת שיקום או חידוש המבנים.

שלבים לשיקום מבנים

 1. בידוד ואיטום – יש להתחשב באקלים המקום כשבוחרים את החומרים ושיטת ההתקנה לבידוד ואיטום המבנה.  נקודה חשובה לציון היא שיקום הגג , שכן שם מתרחש אובדן האנרגיה הגדול ביותר בבניין. 
 2. בדיקת היסודות – כאשר עמידות היא מרכיב קריטי. עודף לחות בקרקע ומים הם הגורמים לבעיות מבניות ותחזוקה חוזרות ונשנות. ההגנה על המבנה, באמצעות מערכת איטום פנימית וחיצונית, יכולה להאריך את חייו השימושיים.
 3. שיקום קירות ורצפות המבנה על בסיס סוג החומר שניתן להשתמש בו והתאמתו לסביבה. לדוגמא – קיים מגוון רחב של חומרים לשיפור היעילות של מבנים אלה. אלה נעים בין לוחות עץ פשוטים למערכות יעילות במיוחד, כגון לוח בידוד מבני (SIP). לכל מערכת מאפיינים ייחודיים של עמידות, יעילות אנרגטית וכמובן עלות. אחריותם של מהנדס הבניין וצוותו לזהות את הצרכים לשיקום המבנים ולבחור את חומרי הבניין מתאימים ביותר עבורם.
 1. בחירת תאורה נאותה היא גורם רלוונטי בעת תכנון מערכת החשמל של בניין משופץ. על אנשי המקצוע לדעת לנצל את האור החיצוני, עד כמה שניתן, והתקנת ציוד יעיל תקטין את חשבון החשמל.

חידוש מבנים - מה לקחת בחשבון ?

הסמכויות לשיקום מבנים ישנים הן עירוניות, כלומר יש לבקש את ההיתרים הדרושים מהעירייה בה אתם נמצאים. כל אחד יקבע תעריפים ויבקש תהליך שונה בהתבסס על תקנות המדינה. זאת אומרת שלמרות שיש הבדלים ביניהם, יהיו גם קווי דמיון רבים.

ככלל, הרפורמות מחולקות לעבודות קטנות ועיקריות. הראשונים פשוטים יותר ואינם דורשים רישיון, שכן לא מהנדס ולא אדריכל יתערבו. במקרה של עבודות גדולות, יש צורך בפיקוח של אנשי מקצוע אלו.

במקרים אלו תצטרכו את המהנדס או האדריכל שיכתוב פרויקט ובדרך כלל תצטרכו להזמין גם מודד או אדריכל טכני. הוא יהיה אחראי על הנחיית העבודה וביצוע מחקר הבריאות והבטיחות הרלוונטי. עבודות עיקריות הן אלו הכוללות רפורמה של אלמנט במבנה הבניין (כגון קורה, רצפה, תקרה…)

למה להשקיע בשיקום מבנים ישנים ?

הסיבות המובילות להשקעה בשיקום מבנה ישן יכולות להיות מרובות. משיפור השפעתו הסביבתית, תיחזוק התשתיות או שיפור הנגישות והיעילות האנרגטית. פעמים אחרות, עבודות אלו קשורות לבטיחות, מכיוון שיש מבנים העלולים להתמוטט בכל רגע נתון (ראו לדוגמא הבניין בחולון ) או משום שחלק  פנימי בו אינו תקין.

המורשת ההיסטורית שיש לחלקם גורמת לעיתים לקבלת רישיונות מיוחדים ולימוד מפורט של מצבם.

לסיכום,

שיקום מבנים ישנים נחוץ פעמים רבות בשל בעיות בטיחותיות, סביבתיות או מבניות. ערכו ההיסטורי מביא לכך ששיקום גם מוביל שיהיה שיפור בכדאיות הכלכלית. הגג, העמודים והרצפה הם אלמנטים שבאמצעות החומרים הנכונים יכולים לשמור על מבנים אלו לאורך שנים רבות.

דילוג לתוכן