אנונו רפי

ניהול פרוייקטים בבניה

ניהול פרויקטים בבנייה

ל – פרויקטים בבנייה, בין אם זה בניית קניון חדש או בית מגורים פרטי, יש הרבה חלקים נעים ואנשי מקצוע החייבים לעבוד בתיאום מדויק. בדיוק כמו כל פרויקט אחר, לניהול פרויקטים בבנייה ישנם שלבים מוגדרים, מתכנון ותזמון כל שלב, ועד לבנייה עצמה. כל אחד מהשלבים הללו מסובך מספיק בפני עצמו, אבל ביחד ניהול פרויקט בניה כולו יכול להיות מטלה מסובכת וארוכה. 

בדיוק לשם כך, ישנה תוכנה לניהול פרויקטים נכון? אבל האם תוכנת ניהול פרויקטים חזקה ודינמית מספיק כדי לשאת את האחריות על כל פרויקט הבנייה? לפני שתענו על השאלה זאת, חשוב קודם כל להבין מה זה בדיוק ניהול פרוייקטים בבנייה.

מה זה ניהול פרויקטים בבניה?

כאשר מדברים על ניהול פרויקט בנייה בהשוואה לסוגים אחרים של פרויקטים, ההבדל הוא בעיקר שתהליך הבנייה מחולקת לצוותים ומשימות ייעודיות . כלומר, ניהול הפרויקט מסתיים עם סיום הבנייה. בעוד שבדרך כלל ניהול פרויקטים מוגדר כניהול משאבים לאורך מחזור החיים של פרויקט באמצעות כלים ומתודולוגיות שונות לשליטה בהיקף, עלות, זמן, איכות וכו'. 

כאשר עובדים בענף הבנייה, ההשקפה חייבת להיות רחבה יותר. ניהול בנייה כולל בדרך כלל מגוון רחב יותר של אילוצים שיש לקחת בחשבון שהם ספציפיים לתכנון של פרויקטי בנייה. ניהול פרויקטי בנייה יכול לקיים אינטראקציה עם מגוון דיסציפלינות שונות גם במהלך חיי הפרויקט, מאדריכלות עובר בהנדסת מבנים ציבוריים ועד לתכנון ערים.

סוגי ניהול בנייה

ישנם מגוון סוגים שונים של פרויקטים בבנייה, בהתאם לענפי הבנייה השונים. אף על פי כן, ישנם סך הכל שני מגזרים בבנייה – בנייה למגורים ומסחרבהתאם למגזר, יכולים להיות עד ארבעה סוגים שונים של פרויקטים:

כלומר ישנו מגוון רחב של סוגי בנייה הדורשים תכנון וניהול בנייה על מנת שיסתיימו בהצלחה. ניהול פרוייקט בנייה עשוי להידרש עבור בית פשוט ועד בניית גשר ענק, מתכנון הנדסי של בניית סכר ועד פרויקט חיזוק מבנים לרעידות אדמהמנהלי פרויקטי בנייה, אם כן, מנהלים את ההתחלה והסיום של הפרויקט בניה, ולרוב מנהלים ומלווים באתר העבודה כדי להבטיח בנייה בטוחה ומוצלחת.

ישנם מספר סוגים של פרויקטי בנייה ולכל אחד מהם יש אתגרים שונים. עם זאת, כולם צריכים את בעלי הבית של הפרויקט, מנהלי פרויקט בנייה וקבלן כללי.

ניהול פרוייקטים בבנייה מאמר construction-engineer-worker-civil-engineer-checking-work-construction-site-house-construction-concept (1)

מי נכלל בצוות הניהול של פרויקט בנייה?

בעלי הפרוייקט

בעל פרויקט הבנייה מזמין את הפרויקט ומממן אותו בין אם במישרין או בעקיפין. בנוסף לכך, הבעלים מפקח על הפרויקט מגבוה ומקבל החלטות חשובות כמו הגדרת התהליך הרשמות למכרזים רלוונטיים, בחירת הקבלן ובחירת אופן מסירת הפרויקט.

מנהל פרוייקט בנייה

ניהול פרויקט בנייה מנוהל על ידי מנהל פרויקט בנייה. על אדם זה מוטלת התכנון, תיאום, תקצוב פיקוח על פרויקט הבנייה. מנהל פרויקט בנייה אחראי על השלמת המשימות הבאות:

  • הערכה וניהול משא ומתן על עלויות הפרויקט
  • ניסוח תקציב הבנייה
  • ניהול תזמון תהליך הבנייה ויצירת לוח זמני עבודה אפקטיביים.
  • ניהול והוצאת הזמנות עבודה
  • לקבוע אילו שיטות ואסטרטגיות ניהול מתאימות לכל פרוייקט בנפרד.
  • לתקשר על בסיס קבוע עם בעלי הפרויקט ובעלי עניין אחרים לגבי. תקציב, ההתקדמות בשטח וכו'.
  • לתקשר עם עובדי אתר העבודה, הצוותים ושאר אנשי המקצוע באתר הבנייה בנוגע לפרטים טכניים בחוזי העבודה שלהם.
  • עבודה רציפה עם מומחי בניין, בנייה ורגולציה.

קבלן בנייה

קבלן כללי מפקח על התפעול היומיומי של אתר העבודה ומספק את הציוד, החומרים והעבודה הנדרשים לשלב הביצוע של פרויקט הבנייה. קבלנים בדרך כלל שוכרים קבלני משנה לביצוע משימות ספציפיות.

אלו הן חלק מהאחריות של קבלן כללי:

דילוג לתוכן