אנונו רפי

מהנדס מבנים - איך לבחור לפרויקט בנייה שלכם?

מהנדס מבנים

לעתים קרובות, כשאנשים מגלים שהם צריכים מהנדס מבנים, הם אובדי עצות כי אולי מעולם לא העסיקו אחד כזה בעבר והם אינם יודעים היכן ומה חשוב לחפש, או מה לשאול כשפוגשים אדם שמתהדר בתואר שכזה. זאת הסיבה שהיה לנו חשוב לכתוב את חמשת הטיפים  החשובים ביותר כדי לענות על שאלות אלו. אבל לפני כן, כמו בכל דבר הקשור לתחום הבנייה בישראל ובעולם, בואו נתחיל מהבסיס.

מהנדס מבנים two-engineers-work-construction-site (1)

מה זאת הנדסת מבנים?

בעת בניית כל מבנה, בין אם זאת דירת מגורים או בניין מסחרי,  אתם תצטרכו מהנדס מבנים שיעבוד עליו.  אידיאלית, אתם תצטרכו לשכור מהנדס מבנים בנוסף לאדריכל וקבלני משנה. עם זאת, לפני שאתם שוכרים מהנדס מבנים בחיפה, בצפון, בישראל או בעולם, בואו ניתן לכם רקע לגביי מי הוא האיש שנקרא מהנדס מבנים.

מה עושה מהנדס מבנים ?

 מהנדס מבנים הינו בעל ידע מיוחד, הכשרה וניסיון מעמיקים בתכנון וניתוח העמידות של מערכות מבנים ומבני בטון. אלה כוללים מערכות חימום, קירור, אוורור, צנרת, ביוב והגנה מפני אש. זה קריטי לשכור מהנדס מבנים מכיוון שהוא יודע את המתמטיקה והמדע מאחורי בניית מבנים יציבים. אלה כוללים נכסי מסחר ומגורים, גשרים, מסלולי המראה למטוסים ומנהרות.

איך לבחור מהנדס מבנים ?

בקשו המלצות

זה יהיה חכם מצדכם לבחור מהנדס מבנים שהמליצו עליו חברים ובני משפחה שלהם הוא עשה עבודה טובה. בנוסף, אם אתם עובדים עם אדריכל, תוכלו לבקש ממנו המלצה על מהנדס מבנים שהוא מכיר ומעריך את העבודה שלו. 

למרות שאדריכלים לא עושים עבודה של מהנדס מבנים, לרוב האדריכלים הטובים יש כמות ניכרת של ידע מבני אבל הם לא באמת מוסמכים לתת עצות בנושא. לחלק מחברות האדריכלות בישראל יש מהנדסי מבנים העובדים אצלם כשכירים, אך רובן ישתמשו בחברות עצמאיות של מהנדסי בניין. לעומת זאת, לרוב מהנדסי המבנים יש ידע בסיסי באדריכלות. זאת אומרת שבדרך כלל, נדרשים צוותים משתי הדיסציפלינות לפרויקט בנייה טיפוסי.

בנוסף, חיפוש היכן החברה מופיעה באינטרנט עשוי גם לחשוף את המוניטין שלה,  אבל זה יכול לחשוף גם סיפורים שאולי אותה חברה הייתה מעדיפה להשאיר נסתר. 

כתבו מסמך תכולת עבודה מוגדר היטב

תכולת עבודה או באנגלית Scope of Work הוא המסמך המרכזי ביותר שיש לקחת בחשבון במהלך בחירתו של מהנדס מבנים מכיוון שהוא מספק בסיס דומה עליו ניתן לבצע השוואות. מסמך תכולת העבודה נוצר על ידי הלקוח ולעיתים משופר על ידי המהנדס. מטרת מסמך זה היא לתרגם את רעיונות הלקוח לעיצוב שעובד כך שבסופו של דבר תוכלו ליצוק ממנה הצעת עבודה. אם מסמך תכולת העבודה אינו כתוב באופן יסודי, הערכת העלות צפויה  להיות לא מדויקת מכיוון שסביר להניח שיתעוררו בעיות במהלך הבנייה שידרשו הוצאות נוספות. בנוסף, אם מסמך תכולת העבודה אינו עקבי בין כל חברות הנדסת המבנים שביקשתם מהם הצעת מחיר, לא יהיה ניתן להשוות את העלויות בצורה הוגנת מכיוון שהעבודה שונה.

הסתכלו על הפרויקטים קודמים שלו

רוב מהנדסי המבנים יפרסמו פרויקטים באתר שלהם, אז זה מקום טוב להתחיל בו. חפשו פרויקטים בקנה מידה הדומה לשלכם. לדוגמא – אם הם מציגים בעיקר את לקוחות מסחריים גדולים מאוד, ואתם מחפשים בנייה למגורים, יש סיכוי שהם עלולים לחייב אתכם יתר על המידה אם הם מנסים להתמקד הרחק מעבודות יותר קטנות כאלה..

מהנדס מבנים two-engineers-work-construction-site-they-are-checking-progress-work (1)

גישה למגוון למוחות הנדסיים

מהנדסי המבנים במשרד צריכים להיות בעלי ידע במגוון היבטים שונים של הנדסה כדי לענות על הצרכים השונים של פרויקט. ניתן להגדיר התמחויות בדרכים רבות כולל:

חומרים –  לבנים, בטון, פלדה וכו'.

סוגי מבנים מרכזי קניות, צינורות, מפעלי תעשייה, טיפול בחומרים, מתקני אחסון, מפעלים כימיים, גגות, מגדלים, כנסיות וכו'.

השפעות חיצוניות – רעידת אדמה, אש, רוח וכו'.

זה הכרחי לחפש חברות שיש להן ניסיון המתייחס ספציפית לפרויקט שלכם.

טכנולוגיה עדכנית

למרות שרוב החברות משתמשות בטכנולוגיה, חשוב שמהנדס המבנים שתבחרו משתמש ביישומי תוכנה כדי לטפל בתכנון וניתוח. רבים מיישומים אלה מוסיפים ערך על ידי מתן טכנולוגיית הדמיה, מידול או 3D כדי להבין טוב יותר את התהליך.

דילוג לתוכן