אנונו רפי

מהנדס אזרחי - מיהו ?

ת.עניינים | מהנדס אזרחי - מיהו

מהנדס אזרחי מתכנן ומפקח על הקמה של עבודות ציבוריות, כגון כבישים, גשרים, סכרים, מנהרות, מבנים, שדות תעופה, מערכות מים וביוב ופרויקטי תשתית גדולים נוספים.

מבנים וגשרים הם לרוב המבנים הראשונים שעולים לראש, מכיוון שהם היצירות ההנדסיות הברורות ביותר. אבל מהנדסים אזרחיים אחראים גם ליצירות ולתרומות פחות גלויות. בכל פעם שאנו פותחים ברז מים, אנו מצפים שייצאו מים, מבלי לחשוב מי שאפשר זאת מלכתחילה הם מהנדסים אזרחיים, במקרים רבים על ידי תכנון מערכות המעבירות מים לערים ממקורות שלעיתים נמצאים במרחק מאות קילומטרים.

אז, במשפט, מיהו מהנדס אזרחי? 

מהנדס אזרחי הוא מישהו שמיישם ידע מדעי לשיפור תשתיות ושירותים נפוצים העונים על צרכים אנושיים בסיסיים.

מה עושה מהנדס אזרחי ?

תחום ההנדסה האזרחית הוא אחד מענפי ההנדסה הוותיקים ביותר, עוד מהרגע שבו אנשים החלו להתגורר לראשונה ביישובי קבע והחלו לעצב את סביבתם.

ככל שהאוכלוסיות גדלו, וקבוצות גדולות יותר של אנשים החלו לחיות יחד בעיירות וערים, גדל הצורך במקורות אמינים של מים נקיים, אמצעים לפינוי פסולת, רשת של רחובות וכבישים למסחר, ודרך לאנשים להגן על עצמם מפני שכנים עוינים. מהנדסים אזרחיים מוקדמים, אפוא, נקראו לבנות חומות, כבישים, גשרים, סכרים וסולמות; ולחפור בארות, תעלות השקיה ותעלות.

בין פרויקטי ההנדסה האזרחית הידועים ביותר של ימי קדם הם כבישי האימפריה הרומית, החומה הסינית, הפירמידות של גיזה, סטונהנג', בתי המצוקים במסה ורדה; וחורבות המאיה. בנייתם ​​של רבים מהפלאים הללו על ידי חברות פרה-תעשייתיות נותרה מסתורית ושמות המהנדסים שתכננו אותם אבדו לימי קדם.

ההיסטוריה העדכנית יותר מסומנת גם על ידי פלאי הנדסה אזרחית מפורסמים כולל מגדל אייפל, הקרוי על שמו של גוסטב אייפל, המהנדס האזרחי הצרפתי שהחברה שלו בנתה אותו; גשר שער הזהב, שתוכנן על ידי ג'וזף שטראוס וצ'רלס אליס; תעלת פנמה (ג'ון פרנק סטיבנס); סכר הובר (ג'ון ל. סאבאג'); וגשר ברוקלין, שתוכנן על ידי ג'ון אוגוסט רובלינג ובנו וושינגטון רובלינג.

מהנדסים אזרחיים עושים הרבה יותר מלתכנן מבנים וגשרים. הם עובדים בתעשייה האווירית, מעצבים מטוסי סילון ותחנות חלל. ניתן למצוא אותם בתעשיית הרכב, בחישוב כושר נשיאת העומס של שלדה ומשפרים את עמידות ההתרסקות של פגושים ודלתות. הם חלק מתעשיית בניית הספינות, תעשיית החשמל ותעשיות מרובות אחרות הדורשות מתקנים בנויים.

הנדסה אזרחית היא מקצוע מרגש במיוחד, כי העוסקים בתחום הזה יכולים לראות את התוצאות של עבודתם: גשר שהושלם, בניין רב קומות, תחנת רכבת תחתית או סכר הידרואלקטרי.

העולם האזרחי מגוון ביותר. מכאן נובע שלמהנדסים אזרחיים יש אפשרויות קריירה מגוונות במיוחד. המשמעות היא שגם התשובה לשאלה מה עושה מהנדס אזרחי מגוונת, בהתאם למומחיות הנלמדת. עם זאת, ללא קשר למקצוע המשנה הנבחר, ישנן כמה משימות נפוצות שרוב המהנדסים האזרחיים יבצעו על בסיס יומי.

מהנדסים אזרחיים אחראים לרוב על צוותים גדולים המעורבים בתהליכי תכנון, תכנון ובנייה של פרויקטים. זה מחייב שהם יפגשו בקביעות, ישתפו פעולה וינהלו את חברי הצוות הללו, המורכבים ממודדים, מנהלי בנייה, אדריכלים, אדריכלי נוף ומתכנני ערים.

בנוסף, הם עצמם ישקיעו כמויות משמעותיות של זמן בתכנון ותכנון פרויקטים והצגת הצעות, הערכות צרכים, תקציבים ותיקונים ללקוחות.

הפעילויות הספציפיות של מהנדס אזרחי משתנות מתת-תחום לתת-תחום, וכפי שמתואר להלן, הקריירה מורכבת מקשת רחבה של תת-דיסציפלינות:

מהנדס אזרחי מגלגל תרשימים - אילוסטרציה 1

הנדסה אדריכלית

אדריכלות היא עיצוב מבנים בדגש על אסתטיקה. הנדסה אדריכלית משלבת עיצוב ואסתטיקה של בניין עם התמקדות בבנייה בת קיימא ופונקציונלית.

דיסציפלינה רחבה זו היא שילוב של דיסציפלינות רבות אחרות והיא נוטה להשתנות ממדינה למדינה. 

למהנדסי אדריכלות יש ידע מבני וגם מודעות ומיומנויות יצירתיות. בוגרים בתחום זה עשויים להתמחות בהיבט אחד של עיצוב מבנים מסחריים, כגון חימום, אוורור, מיגון אש, חשמל או אקוסטיקה. פיקוח על תהליך הבנייה הוא מיומנות בסיסית נוספת שמפתחים מהנדסי אדריכלות.

הנדסת בנייה

העוסקים בהנדסת בנייה מנהלים ומספקים פרויקטים למגורים ו/או בניה. הם מתכננים פעילויות בנייה, מפקחים על אלמנטים מבניים ומבצעים בדיקות מבנים עם סיום הפרויקט. הם עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם אדריכלים, מהנדסי אדריכלות וטכנאים הנדסיים על תכנון מבנים ופתרון בעיות באתר.

הם גם אחראים על עריכת דוחות המפרטים את היתכנות הפרויקט והערכות עלויות. עיצוב בעזרת מחשב (CAD) נפוץ בדיסציפלינה זו, אם כי לא באותה מידה כמו בהנדסת מבנים. מהנדסי בניין נקראים ליישם הן כישורי ניהול פרויקטים והן מומחיות מתמטית בעבודתם.

חלקם עשויים להתמחות בפרויקטים למגורים, גורדי שחקים, גשרים, מחסנים תעשייתיים או סוגים ספציפיים אחרים של תשתיות. בעוד שהביקוש למומחים אלה מונע על ידי הבריאות של תעשיית הבנייה שבה הם מבקשים להיות מועסקים, מערך המיומנויות הייחודי שלהם אומר בדרך כלל שהם מבוקשים מאוד ברוב המדינות.

מהנדסי רעידות אדמה

חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה היא תת-תחום בהנדסה גיאוטכנית. זוהי נישה קטנה המספקת הזדמנויות במספר מצומצם של מדינות הרגישות לרעידות אדמה. מהנדסי רעידות אדמה מודאגים, כמובן, מהרעידות בקרום כדור הארץ שעלולות לגרום נזק עצום לפני השטח.

מהנדסי רעידות אדמה מזהים אזורים שנמצאים בסיכון לרעידות אדמה ומשתמשים בטכניקות תכנון ובנייה לחיזוק מבנים. הם גם מבצעים סימולציה וניתוח מצבי כשל כדי לתכנן אלמנטים מבניים שיכולים לעמוד בפני חשיפה לרעידות אדמה מבלי לספוג נזק מבני גדול.

הנדסה אקולוגית

אקולוגיה עוסקת באינטראקציה בין אורגניזמים וסביבתם, הנקראות מערכות אקולוגיות. הנדסה אקולוגית היא תחום מיוחד של הנדסת סביבה העוסקת בבנייה ותחזוקה של מערכות אקולוגיות אלו.

מהנדסים אקולוגיים יכולים להתמקד בתחזוקת מערכות אקולוגיות טבעיות או בבניית מערכות אקולוגיות מלאכותיות. יער גשם טרופי הוא דוגמה למערכת אקולוגית טבעית, כזו שיש לה מגוון גדול יותר של צמחים ובעלי חיים מכל סוג אחר של מערכת אקולוגית. מהנדס אקולוגי ישקול את בריאותם של עצי יער הגשם ובעלי החיים שחיים בחופתם.

הנדסה סביבתית

הדגש של ענף זה של הנדסה אזרחית הוא שמירה על איכות האוויר, המים והאדמה באמצעות פרקטיקה ושיטות בר-קיימא. מהנדסי סביבה יוצרים תוכניות להגנה ושיפור הסביבה; זה כל מה שנוצר על ידי הטבע: אוויר, מים, צמחייה ובעלי חיים.

הם מיישמים אסטרטגיות להתמודדות עם זיהום, ניהול פסולת ורמות רעש. הם עורכים תיאורי מקרה ואז קובעים דרכים למנוע אסונות טבע וזיהום. חלק ניכר מעבודתם מתבצע במשרד ומתמקד בנתונים ובניתוח סטטיסטי. המהנדסים האזרחיים הללו ממעטים להשתמש בתוכנת עיצוב או סימולציה. עליהם להבין חוקים סביבתיים מורכבים וסוגיות אתיות וחברתיות קשורות.

מהנדסי סביבה מבוקשים להוביל פרויקטים ממשלתיים המנוהלים על ידי מחלקות הפארקים. חברות פרטיות עשויות להיעזר בשירותים של מומחים אלה אם לפעילותן יש פוטנציאל להשפיע לרעה על הסביבה הטבעית. מהנדסי סביבה עשויים להיות מועסקים גם כיועצים או כחוקרים באוניברסיטאות.

image-engineering-objects-workplace-top-view-construction-concept-engineering-tools-vintage-tone-retro-filter-effect-soft-focus-selective-focus

הנדסת מיגון אש

זהו עוד תחום מיוחד של הנדסת סביבה. הנדסת מיגון אש מתייחסת לכל הגורמים המשפיעים על בטיחות בני אדם במקרה של שריפה. מהנדס אזרחי המגן מפני אש מפתח תוכניות ומזהה טכניקות להפחתת נזקי עשן ואש בבתים, מבנים מסחריים וערים בכלל. הם מקיימים קשר עם אדריכלים וקבלנים לאורך שלב תכנון הבניין, ומקדישים תשומת לב מיוחדת למערכות אזעקה, חדרי מדרגות, בידוד ואוורור.

מהנדסים אלה מועסקים בדרך כלל על ידי חברות בנייה ופיתוח. הם עשויים להפוך לפקחים, שקובעים את הגורמים והדרכים למניעת שריפות.

הנדסה גאוטכנית

גיאולוגיה כוללת את ההיסטוריה הדינמית והפיזיקלית של כדור הארץ, כגון – סלעים, מינרלים ואלמנטים מהם הוא עשוי. הנדסה גיאוטכנית היא היישום המעשי של הגיאולוגיה. מהנדסים אזרחיים בתחום זה מבינים בחומרי וטכנקיות בנייה .

הם חוקרים את איכות הקרקע וכיצד ניתן לבנות ועליה מבנים. הם משתמשים בידע ובהבנה שלהם על חומרי האדמה בכדי לקבוע את התומכים והיסודות המתאימים הדרושים למבנים מסיביים. 

תהליך זה מתחיל בבדיקת היתכנות של אתר על ידי בדיקת איכות הקרקע, שיפועו ותכונות הסלע. הם מתכננים יסודות ומקיימים אמצעים כדי למתן את ההשפעות של מפגעים טבעיים כמו רעידות אדמה.

הנדסת כבישים מהירים

הנדסת כבישים היא תת-תחום בהנדסת תחבורה. הדיסציפלינה לוקחת בחשבון את עיצוב הכבישים, כמו גם את הקשר שלהם להולכי רגל. מהנדסי כבישים חוקרים נפחי תנועה ודפוסים כדי להמציא אסטרטגיות המונעות התנגשויות ונזקים לכביש וסביבתו.

מהנדסים אזרחיים אלו, מתכננים מערכות כבישים מהירים מתוך כוונה לייעל את זרימת התנועה ובטיחות הרכב. לאחרונה, תחום זה החל לחזות ולתכנן מערכות תחבורה חכמות שבסופו של דבר יחוללו מהפכה בדרך שבה בני אדם נוסעים.

הנדסה הידראולית

הנדסה הידראולית היא תת-תחום נוסף בהנדסת סביבה. דיסציפלינה זו מתייחסת לאתגרים הטכניים הכרוכים בתשתיות מים ותכנון ביוב. הוא עוסק בהזרמת נוזלים בכמויות גדולות ומתמקד בתכנון אגירת מים (סכרים, תעלות, אגמים) ומתקני תחבורה.

מהנדסים הידראוליים גם מתכננים מכונות המשתמשות בכוח הידראולי ואלמנטים מבניים שיכולים לעמוד בלחץ מים עז. הם משתמשים בתיאוריית דינמיקת נוזלים כדי לחזות כיצד מים זורמים מקיימים אינטראקציה עם סביבתם. מומחים אלה מועסקים לעתים קרובות על ידי חברות שירות לתחזוקת מי סערה וביוב.

הנדסת כרייה

כרייה היא פעולת הפקת פחם ומתכת הנושאים סלעים ומינרלים (עפרות) ממכרות. הנדסת כרייה, תת-תחום בהנדסה גיאוטכנית, עוסק אך ורק בהפקה ועיבוד של עפרות.

הנדסת רכבות

עסקים בכל הגדלים מוצאים לעיתים צורך לנהל פרויקטים בנייה על חשבונם או במסגרת חוזים גדולים יותר. אפילו עסקים קטנים יותר עשויים לדרוש הרחבה של מתקנים קיימים או בניין חדש. תכנון פרויקטים הנדסיים כאלה ושליטה בעלויות ולוחות זמנים הם לרוב מאתגרים ודורשים הבנה מעמיקה של טכניקות ניהול בנייה כדי להביא את הפרויקט לסיום מוצלח.

engineers working sitting down railway train station מהנדס אזרחי,הנדסת בנייה

הנדסת מבנים

מהנדס אזרחי זה מתמקד בתכנון מבנים – בתים, מבנים ומונומנטים – הנדרשים לעמוד בעומסים ובאלמנטים סביבתיים. מהנדסי מבנים משתפים פעולה הדוק עם אדריכלים. בעוד שאדריכלים חושבים על העיצוב החיצוני והאסתטיקה, מהנדסים אלה מתכננים את השלד והבסיס הפנימי של המבנה כדי להבטיח שהוא לא יקרוס.

עם הידע שלהם בקודי בנייה ותקנות, הם מבצעים שרטוטים ומפרטים של אלמנטים מבניים. בהתבסס על ההבנה המעמיקה של החומרים ותכונותיהם, הם בוחרים את המתאימים ביותר לכל פרויקט. באופן לא מפתיע, מהנדסי מבנים מוצאים לעתים קרובות הזדמנויות חוזה עבודה או ייעוץ עם חברות בנייה מסחריות ותעשייתיות.

הנדסת תנועה

תת-תחום של הנדסת תחבורה, הנדסת תנועה עוסקת בתנועה של אנשים וכלי רכב, בדרך כלל בכבישים ובכבישים מהירים. מהנדסי תנועה שוקלים, בוחנים ומשנים היבטים של עיצוב כבישים כדי לייעל את זרימת התנועה ולהפחית את העומס. הם גם מנתחים ומעריכים דוחות תנועה ותאונות ואת ההשפעות של רמזורים, תמרורים, ושבילי הליכה להולכי רגל כדי ליצור בסופו של דבר כבישים בטוחים יותר.

הנדסת תחבורה

המיקוד של הנדסת תחבורה הוא כפול. הדיסציפלינה מנהלת מערכות תחבורה קיימות וגם חוקרת טכנולוגיות חדשות ומתפתחות שמטרתן לשפר את ההובלה של אנשים, סחורות ומבנים במדינות מתועשות.

מהנדסים אזרחיים אלו מתכננים ומנהלים את כל המרכיבים שגורמים לתחבורה במשותף. הם מסתכלים מעבר להווה ומתבוננים ומדמיינים את צרכי התחבורה ואת האתגרים של החברות העתידיות.

עבודה זו דורשת לעיתים קרובות הבנה של הנעה ותחזוקה של כלי רכב ועשויה לכלול התמחות בהובלה אווירית, כביש, רכבת או הולכי רגל. סוכנויות ממשלתיות וחברות תחבורה פרטיות נוהגות להעסיק מהנדסי תחבורה כדי לשמור על יעילות, להפחית את עלויות המערכת, לנהל יוזמות בטיחות ולערוך חקירות.

הנדסת משאבי מים

חקר המים בכל העולם עומד במרכז הנדסת משאבי המים. זה כולל מי שתייה וכל מים שיש לאגור או להפיץ או להעביר ממקום למקום.

בניגוד להנדסה הידראולית, המתמקדת בהיבטים הטכניים של אגירה ותעלת מים, דיסציפלינה זו מתייחסת לאיכות והלוגיסטיקה של מערכות המים. פרויקטים נפוצים עבור מהנדסי משאבי מים כוללים שיקום שטחי ביצה, כמו גם תכנון ותכנון של מערכות מי סערה וביוב.

דילוג לתוכן