אנונו רפי

הנדסת מבנים - מה זה?

הנדסת מבנים | ת. עניינים

פרויקטי הנדסת מבנים מוצלחים דורשים מאמץ רב וצוות מסונכרן במיוחד. בונים ואנשי מקצוע מיומנים נדרשים להניח לבנים, לבנות מסגרות, להתקין מערכות אינסטלציה וחשמל ולהבטיח השלמת שורה ארוכה של אלמנטים נוספים. פרויקטים מורכבים דורשים גם פיקוח אסטרטגי ברמה גבוהה, וזה המקום שבו הנדסת מבנים נכנסת לתמונה.

 מהנדסי בנייה ממלאים תפקיד חיוני בתכנון ויישום תוכניות בנייה מסובכות. הם עשויים גם לפקח על פיתוח או תחזוקה של תשתית קריטית, החל מכבישים וגשרים ועד סכרים ואספקת מים. העוסקים בהנדסת בניין משפיעים על כל ההיבטים של תהליך הבנייה והובלתו יכולים להתגלות חיוניים להשלמת פרויקט בזמן, בתקציב ובהתאם למפרטים מוסכם. מהנדסי בנייה מפקחים על אסטרטגיית התכנון האולטימטיבית, וכן מבטיחים עמידה בשיטות העבודה המומלצות לבנייה. הם גם מדווחים על התקדמות או עיכובים לבעלי העניין של הפרויקט. בסופו של דבר, אנשי מקצוע בהנדסת מבנים ממלאים את התפקיד המכריע של הבטחת השלמת פרויקטי בנייה בצורה בטוחה, יעילה וחסכונית ככל האפשר.

הנדסת מבנים | אילוסטרציה 2

מהי הנדסת מבנים?

זה עשוי להיות מועיל להתחיל עם סקירה כללית של התפקיד, במה הוא שונה מהנדסה אזרחית, ומה עושים אנשי מקצוע המתמחים בהנדסת מבנים.

הנדסת מבנים - הגדרה

ניתן להגדיר מהנדס בניין כמהנדס אזרחי המופקד על פיקוח וניהול של פרויקטי בנייה מורכבים ורחבי היקף. בדרך כלל, פרויקטים אלה כוללים גם מבנים וגם את התשתית התומכת בהם. מהנדסי בנייה עשויים לשתף פעולה עם מהנדסים אחרים, וגם לנהל צוותי בניין, כדי להבטיח את הצלחתו של הפרויקט בזמן.

הנדסת מבנים - אילו סוגי פרויקטים קיימים ?

מהנדס מבנים עשוי לעבוד על סוגים רבים ושונים של פרויקטים. כגון:

הנדסת מבנים גדולים

מהנדס קונסטרוקציה עשוי להיות אחראי לתכנון האסטרטגי והשלמת בניינים גדולים ומורכבים, כגון שדות תעופה, מתקנים מסחריים או מתחמי משרדים.

פיתוח מערכות חשמל

מהנדסי בנייה עשויים גם לנהל את הפיתוח של מערכות חשמל בקנה מידה גדול כדי לספק חשמל בצורה בטוחה ומהימנה לבניינים או לקבוצות של מבנים.

מהנדסי מערכות מכניות

בנוסף, מהנדסי בניין עשויים לפקח על השלמת מערכות מכניות, שיכולות לכלול מעליות, דרגנועים, מערכות חימום וקירור פנימיות ומערכות אינסטלציה. על מהנדס מבנים עשוי להיות מוטלת במשימה לבנות כביש מהיר או מנהרה חדשה, או לוודא שבניין חדש או קבוצת בניינים מחוברים כראוי לכבישים ראשיים, תוך הבטחת נגישות מרבית.

ניהול אתר הנדסת מבנים

חשוב להבחין בין אחריותם של מהנדסי בניין, לבין האחריות של מהנדסים אזרחיים. אחד ההבדלים העיקריים הוא שמהנדסים אזרחיים מתמקדים בדרך כלל בתכנון, בניתוח ובתכנון של פרויקט בנייה. מהנדס קונסטרוקציה עשוי להשתתף בתהליך זה, אך אחריותו מתמקדת בניהול הפרויקט באתר (כלומר ביצוע). מהנדסי בנייה מתאמים, מארגנים ומנהלים את תהליך הבנייה השוטף, תוך הקפדה על עמידה בתכנון ובתוכניות.

כמה תחומים כלליים באחריות מהנדס בניין כוללים – 

 1. בניית תקציבים לתהליך הבנייה
 2. הרכבת ציוד וחומרים נחוצים
 3. בנייה ופיקוח על צוות אנשי מקצוע בתחום הבנייה וההנדסה
 4. פיקוח על התקדמות ובטיחות תהליך הבנייה, ודיווח לבעלי עניין
 5. שימוש במכונות או כלים מתקדמים אחרים
 6. שימוש בתוכנת מחשב כדי לאשר או לשנות מפרטי עיצוב

בסופו של דבר, מהנדס קונסטרוקציה מנהל את רוב המתרחש במקום, ובכך ממלא תפקיד קריטי ומעשי בהשלמה מוצלחת של פרויקטי בנייה גדולים.

קבלן בניה

מנהלי בנייה ממלאים תפקיד מרכזי בפיקוח על ההיבטים האדמיניסטרטיביים של פרויקט בנייה מתחילתו ועד סופו. לדוגמה, כמה משימות נפוצות כוללות תזמון, תקצוב, ניטור הוצאות והתקדמות הבנייה, והבטחת ביצועי קבלני משנה ביעילות. כמה מיומנויות החיוניות למנהלי בנייה מוצלחים כוללות בין היתר:

 • ניהול צוות
 • האצלת סמכויות
 • ארגון ותכנון
 • ניהול פיננסי
 • היכרות עם שיטות בנייה, כלים וטכנולוגיות מתקדמות וחדשות.

מהנדס בניין במשאבי שדה (שטח)

תפקידו של מהנדס מבנים בשטח הוא לפקח ולשמור על הציוד המשמש לפרויקט הבנייה. הם אחראים לשלמות ולבטיחות של ציוד זה, וממלאים תפקיד משמעותי בשמירה על בטיחות ויעילות העובדים. מהנדסי שטח גם בודקים את ציוד באופן קבוע.

מהנדס מבנים סביבתי

מהנדסי סביבה משתמשים במומחיות הנדסית בשילוב עם ידע בכימיה ומדעי החיים כדי לפתח פתרונות לבעיות סביבתיות. לדוגמה, מהנדסי סביבה עשויים לפעול לשיפור שיטות ניהול פסולת, מיחזור ובקרת זיהום אוויר. זה יכול להיות מסלול קריירה מתגמל מאוד עבור אלה בעלי נטייה טכנית ונלהבים לניהול סביבתי. הנדסת סביבה כוללת הפגנת מיומנויות חיוניות מוגדרות כגון:

 • פתרון בעיות יצירתי
 • מיומנות מתמטית
 • יכולות ניהול פרויקטים חזקות
 • כישורי תקשורת ברורים
 • מיומנות עם תוכנות שרטוט והנדסה, כגון AutoCAD
הנדסת מבנים | אילוסטרציה 1

מהנדס מבנים קונסטרוקטור

מהנדסי מבנים עורכים ניתוח, מחקר, תכנון ותכנון עבור מבנים גדולים. המשימה שלהם היא להבטיח את הבטיחות, העמידות והנגישות של המבנים שהם מפתחים. להלן כמה מיומנויות הליבה הקשורות להנדסת מבנים.

 • יכולות אנליטיות
 • מיומנות טכנית, כולל חוזקות במתמטיקה ופיזיקה
 • פתרון בעיות
 • חשיבה ביקורתית
 • כישורי תקשורת ברורים
דילוג לתוכן