אנונו רפי

בנייה קלה - מה זה ?

בנייה קלה | ת. עניינים

למרות ש – פרוייקטים בנייה קלה עוזרים להפחית משקל, ההצלחה המהירה של החלפת חומר בלבד מסתירה את העובדה שזה לא כל כך פשוט. מגנזיום משחק תפקיד חשוב בהקשר זה, שכן הוא מתאים ביותר ליציקות.

בנייה קלה אילוסטרציה - בית בשיפוצים עם גג עצים ממבט אווירי

מה היא בנייה קלה ?

ניתן להגדיר בנייה קלה כמאמץ לשנות עיצוב באופן שהמנה של משקל שימושי למשקל מת משתפר מבלי שתהיה לה השפעה שלילית על הפונקציונליות הנובעת משינוי זה. מטרה אחת יכולה להיות אפוא להגדיל את המטען של רכב מבלי להגדיל את משקלו העצמי. בנייה קלה היא נושא חם כבר שנים. עם זאת, למרות שבנייה קלה מביאה בדרך כלל להפחתת משקל גבוהה יותר ממה שהחלפתו של חומר יכול להשיג. בפועל, מעצבים מנסים להשתמש בחומרים שונים בבנייה קלה. אבל החלפת חומרים פשוטה אינה פתרון מספק, כי חומר חדש דורש בדרך כלל עיצוב שונה (למשל יותר שטח התקנה) ו/או ייצור. למשל, טכנולוגיית יצירת צורה, יצירה מקורית או חיבור.

האם בנייה קלה היא יותר יקרה?

אחד הדברים שאנשים מניחים הוא שבנייה קלה יקרה יותר מלבנים. לפני 10 שנים, אולי זה היה נכון, אבל כבר לא. וככל שהשיטות הללו צוברות יותר תאוצה כך יותר אנשים עושים את המעבר. ובכך, היא מאפשרת לספקים ומהנדסי בניין להוזיל את העלויות. דבר נוסף שצריך לקחת בחשבון הוא זמני הבנייה הקצרים. ובהמשך, מה הם החזרי ההלוואה החודשיים שלכם, שיטות בנייה קלה מודרניות מפחיתות באופן דרסטי את זמן הבנייה בהשוואה לבנייה בלבנים מסורתית.  בנוסף, חשבונות החשמל והגז שתשלמו יהיו מופחתים בגלל שפחות אנרגיה מבוזבזת על חימום וקירור בתים אלה מה שמוסיף עוד חיסכון עתידי בעלויות ה- חייב להיות מחושב גם בהחלטה הסופית שלכם.

סינון רעשים בבנייה קלה

בידוד קול נוטה להכריע בבחירת מערכת הבנייה בגלל ההשפעה היומיומית שלו על איכות החיים. אך פירוט תכנון טוב ופרקטיקות של בנייה הם קריטיים ל – בנייה כבדה וקלה כאחד. קיימת תפיסה מוטעית שבבתים הנבנים בבנייה קלה, ניתן לשמוע דרך קירות ושהבית אינו מבודד היטב. אולם, זהו מיתוס ובתים רבים מספקים סינון רעשים נפלא . במיוחד בשילוב עם אלמנטים כגון זיגוג כפול ומיקום חדרים לכל אורכו.

lightweight-construction-brick-isolated-white-lightweight-foamed-gypsum-block-isolated-white

מסגרות עץ

עבור בוני בתים ישראלים רבים, בנייה ממוסגרת קלה אינה מובנת היטב, אולם העניין הוא שסוג בנייה זה מונע על ידי מספר תנאים משתנים בשוק. בעיקר יוקר הדיור וגדלי מגרשים קטנים יותר.  חלק מהיתרונות של שימוש מסגרת עץ בבנייה כוללים –  זמן בנייה מופחת, ביצועים תרמיים משופרים, שטח רצפה פנימי מוגדל, עלויות נמוכות יותר והשפעה סביבתית חיובית עקב השימוש בעץ.

מסגרות פלדה

מסגרות פלדה הופכות במהירות לאחת המערכות הפופולריות והמועדפות ביותר לבניית בתים. בתי מסגרת פלדה הם חזקים, ישרים ומוגנים לחלוטין לטרמיטים. בתי מסגרת פלדה מספקים יתרונות יוצאי דופן כמו מהירות ודיוק הבנייה, הרבגוניות בעיצוב, החוזק והעמידות מספקים שלמות מבנית. בנוסף לכך שפלדה היא אחד החומרים הממוחזרים ביותר על פני כדור הארץ

לבנה כפולה

לבנה כפולה היא הדרך היחידה לבנות. 

עדיין שומעים את ההצהרה? אנחנו בוודאי שומעים את זה מדי יום, אבל זה בהחלט לא נכון, הנה כמה תובנות כאשר בוחנים בניית לבנים. ללבנים יש מסה תרמית גבוהה ויכולות לשמור על קור בבית בימי הקיץ. אולם, בית עשוי להישאר חם מאוד ולדרוש קירור כאשר חווים ימים חמים רצופים כפי שיש לנו לא מעט בארץ הקודש. מש שאומר,  שחשבונות החשמל עשויים לעלות עקב שימוש מופרז במזגנים. 

שכבה כפולה של לבנים יוצרת חלל עבה שמקטין באופן דרסטי את גודל החדרים. תכפילו את זה לחדר ובהתאם ל Plot Ratio  שלכם, ותיווכחו שאתם עלולים להפסיד חלק גדול ממ"ר בביתכם ללבנים. במגרש קטן זה בהחלט לא רצוי. בנוסף, בשל משקל הלבנים נדרשת הנדסה נוספת בלוח הבטון שתהיה עלות נוספת.

לסיכום, 

כשאמרנו את כל זה, אנחנו עדיין אוהבים את בתי הלבנים הכפולים שלנו ויודעים שתמיד יהיה להם מקום בליבנו ובבתינו. ישנם צבעים ועיצובים יפים של לבני פנים המציעים אלגנטיות ארכיטקטונית שאי אפשר לקבל מבנייה ממוסגרת, כך שאם יש לך זמן בצד שלך ובאמת רוצה שיהיה לך בית לבנים כפולות אז אנחנו נשמח לעזור לך במסע הזה .

מטרת מאמר זה לא הייתה לנסות לשכנע אתכם לבחור בשיטה ספציפית, אלא יותר לחנך וליידע אתכם על האפשרויות השונות בבנייה קלה העומדות לרשות בוני בתים ולדעת שכל הגורמים שמשפיעים עליכם הם מסגרות זמן, תקציב , מיקום, וגודל בלוק.

דילוג לתוכן