אנונו רפי

בנייה מודולרית - מה היא?

בנייה מודולרית

בנייה מודולרית היא בניית מבנים במפעל לפני הובלתם להרכבה באתר. למרות היותו משמש כשיטת בנייה במשך עשרות שנים, סוג בנייה זה נמצא בשימוש יותר ויותר בפרויקטי בנייה, החל מ – משרדים ומבני ציבור ועד בנייה למגורים.

בנייה מודולרית מאמר model-layout-with-modular-container-color-houses

מהי בנייה מודולרית וכיצד התפתחה?

בגדול, בנייה מודולרית מתייחסת לייצורם של מבנים על פי תבניות מוגדרות מראש מחוץ לאתר, ואז הרכבתם בו. מונחים כמו –  "בנייה טרומית" ו"בנייה מודולרית" נמצאים בשימוש לסירוגין על מנת לתאר תהליך זה.  בנייה מודולרית הייתה אפשרות חסכונית בנקודות זמן היסטוריות מסוימות, אך הפופולריות שלה הייתה קצרת מועד. היא נהנתה משגשוג לאחר מלחמות העולם הראשונה והשנייה בבריטניה ובארצות הברית, כאשר: 

  • היה צורך בשיקום מהיר ובדיור סוציאלי,
  • מפעלים בזמן מלחמה היו ריקים 
  • היה מחסור בפלדה ובכוח אדם. 
עם זאת, הפופולריות של דרך בנייה זאת דעכה כשההיצע והביקוש החלו להתאזן בארצות הברית.

האם בנייה מודולרית קיימת כיום?

כיום, בנייה מודולרית חווה גל חדש של תשומת לב המשקיעים, ומספר גורמים מצביעים על כך שהיא חידשה את ימיה כקדם. התפתחותם של כלים דיגיטליים שינו באופן קיצוני את היעילות של הבנייה המודולרית.  למשל, באמצעות הנגשת תוכנות לעיצוב מודלים  וייעול לוגיסטיקת המשלוח (כמה זמן ובאילו תנאים יגיעו התבניות לאתר הבנייה).  

תפישת הצרכנים לגבי דיור מודולרי מתחילה להשתנות בשנים האחרונות, במיוחד כאשר אפשרויות של חומרי בנייה חדשים ומגוונים יותר משפרים את המשיכה הויזואלית של המבנים הטרומיים.

בנייה מודולרית מאמר one-storey-modular-houses-with-large-panoramic-windows-russia-house-sandwich-panels

מהם סוגי הבנייה המודולרית?

מבנים מודולריים נופלים בדרך כלל תחת אחד משני סוגים – קבוע או זמני. בתוך סוגים אלה, הבניינים בפועל יכולים לנוע מפתרונות שמביאים כל חלק בנפרד ומרכיבים באתר או כאלה שבהם חלק ניכר מהבנייה הושלם מחוץ לאתר.

בנייה מודולרית - יתרונות

חוסך זמן יקר

מובן מאליו הוא שבנייה מודולרית מאפשרת ביצוע חלק מהעבודה במפעל תוך בניית התשתית בו זמנית באתר. יתרון זה חוסך זמן, שומר על לוח הזמנים של הפרויקט ומאיץ את זמן הבנייה. באמצעות בנייה מודלרית ישנו פוטנציאל לחסוך בין  30 ל –  60 אחוז מהלו"ז הקיים.

לא נגרמים עיכובים עקב מזג האוויר

יתר על כן, על ידי ייצור המודולים בתוך סביבה מבוקרת, החששות לגבי עיכוב בבנייה כתוצאה מתנאי מזג האוויר כמעט ומתבטלות. בנוסף, סוג בנייה זה מספק לעובדים תנאים בטוחים ונוחים כדי להיות פרודוקטיביים ובכך –  לייצר מוצר באיכות גבוהה יותר. כמו כן, המודולים המגיעים לאתר בנייה בדרך כלל מצוידים בריצוף, ארונות, דלפקים, אביזרי אינסטלציה ומכשירי חשמל, ולכן נדרשים מעט מאמץ וזמן כדי להיות מוכנים לשימוש.

אין צורך באחסון חומרים

יתרון נוסף של בנייה מודולרית כרוך באחסון חומרים. כאשר האתר מצומצם שטח, למשל בסביבה עירונית קומפקטית כמו חיפה, זה יכול להיות מאתגר להזיז חומרים ממקום למקום. זה גורם לבלגן, מאט את העבודה ויוצר חששות לגניבות. על ידי בניית המודולים במפעל, אתרי בנייה יכולים להישאר נקיים ובטוחים יותר, ולספק יותר מקום לעבוד ולהסתובב בחופשיות ובבטיחות.

בנייה מודולרית מאמר prefabricated-house-made-panels-with-insulation-inside-large-brown-panoramic-windows-concept-housing-refugees-migrants

עלויות עבודה נמוכות יותר

בהרבה מן המקומות בעולם ישנו מחסור בכוח אדם מיומן לבנייה ויכול להיות יקר מאוד בערים ממגוון סיבות. מבלי להיכנס לפוליטיקה, זה מוביל לאתגרים אמיתיים כאשר מנסים לבנות בניין בתקציב ולוח זמנים נתון. בנייה מודולרית מאפשרת לאותם עובדים מיומנים נחשקים להישאר במקומות קבועים בתנאים מבוקרים ובטוחים יותר כאמור.

נפח פסולת נמוך יותר

על פי מחקר שנערך לאחרונה על ידי חברת MDPI, "בסך הכל, בנייה מודולרית מפחיתה את הכלל משקל הפסולת עד 83.2%, עבור המקרים הנידונים. זה מקביל לירידה של 47.9% בעלות הפסולת למבנים גדולים"

מכיוון ששמירה על הסביבה היא דאגה גוברת בענף הבנייה, אסטרטגיות מודולריות הופכות פופולריות יותר להגביל את כמות הפסולת בכל פרויקט. יש אפילו מאמצים למקסם את המיחזור בתוך מפעלים המרכיבים את חלקי הבניין.

דילוג לתוכן