אנונו רפי

בנייה ירוקה בישראל

בנייה ירוקה

בנייה ירוקה בישראל על פי תקן 5281 גורס כי בניה ירוקה כוללת בתוכה התייחסות לתשעה תחומי חיים עיקריים עבור כל בניין ומבנה:

  • קרקע הבניין,
  • אנרגיה המוזרמת לבניין עצמו,
  • מערכות המים,
  • חומרי הבנייה,
  • המצב הבריאותי של דיירי הבניין,
  • הפסולת של המשפחות שמתגוררות בבניין,
  • מערך התחבורה באזור
  • וניהול פרויקט הבניה עצמו.

לתקן הישראלי לבנייה ירוקה ישנם סעיפים מפורטים עבור כל אחד מהתחומים הנ"ל לצורך מדידתם והערכתם.

בנייה ירוקה בישראל מאמר selective-focus-image-miniature-house-green-grass-with-copy-space (1)

בניה ירוקה בישראל - מטרה

בישראל, בדומה לשאר ארצות העולם, מקדמים את נושא איכות הסביבה בכל תחומי החיים. בניה ירוקה נחשבת לתחום חדש בארץ, אך עם הזמן המודעות לסוג בניה זה בישראל מתרחבת וכבר היום אתם יכולים לראות פרויקטי בנייה חדשים הנבנים על פי התובנות אלו.

המטרה העיקרית של בנייה ירוקה זה לצמצם את פליטת האנרגיה והגזים המזהמים שהבניין והתהליך לבנותו מייצרים. כך למשל, במקום שהבניין ישתמש בצריכת חשמל ציבורית, יותקנו בבניין מערכות חכמות לייצור חשמל עצמי שדיירי הבניין יוכלו להשתמש בהן (כמו פנלים סולאריים ודודי שמש). בנוסף גם את הפסולת הנזרקת מכל בית, יהיה ניתן למחזר ולמיין בפחי אשפה שונים שיוכלו לתרום לתהליך המחזור העולמי. הבניה הירוקה מבוססת יותר על מקורות אנרגתיים טבעיים כמו רוח ושמש ומנוהלת באופן חכם, כך שבשעות היום ייכנס יותר שמש לבית ולא תצטרכו להפעיל חשמל ואילו שבחודשי החורף המבנה לא יתקרר כל כך, ובכך אתם תוכלו לחסוך עלויות חשמל.

שלושת השלבים החשובים בבנייה ירוקה בישראל

תכנון מערך בניה ירוקה

בשונה מבניה רגילה שאותה בונים עם התייחסות מועטת לתוואי הקרקע, מזג האוויר באזור, וכו' הבנייה הירוקה דווקא חייבת להיות מותאמת לנתוני אלו. לדוגמא, מהנדס מבנים המתכנן פרויקט לבניה ירוקה חייב להכיר מהן השעות ביום השונות שבהן המבנה מקבל יותר אנרגיה (שמש או רוח) כדי לתכנן נכונה את כיווני האוויר של המבנה. (חלונות, דלתות וכו' – מה שימנע צריכת יתר בחשמל)

בחירת חומרי הבניה המתאימים

מדובר על שלב קריטי לצורך בניה ירוקה, שכן, החומרים הנכונים שמהם יורכב הבניין יעזרו בבידוד החום או הקור וימנעו מבעלי הדירות להשתמש בבזבוז חשמל גבוה. החומרים המתאימים צריכים לבודד הן את קירות הבניין והן את גג הבית. גם לזכוכית החלונות ישנו תפקיד בידוד לא פחות חשוב, שכן, קיימת זכוכית כפולה שמסייעת לבידוד מזג האוויר מתנאי הטמפרטורה השוררים בבית. השלב הזה גם יכול להסביר את הסיבה לכך שבניה ירוקה תהיה יקרה יותר מאשר הבניה הסטנדרטית.

מערכות ירוקות

לבנייה הירוקה מצרפים מערכות אקטיביות ירוקות שימנעו את השימוש בכמות מוגברת של מים, חשמל, אנרגיות ומשאבים נוספים. לבניינים החכמים מוסיפים מערכות שמסייעות לטיהור המים, מערכות חשמליות שמונעות על גבי אנרגיה סולארית ומבודדים את הגג באמצעות כך שהופכים אותו לגינה ירוקה עם צמחיה. נוסף על כך, לבניה הירוקה מצרפים מערכות בית חם שיכולות להפעיל מערכי אוורור או הצללה באמצעות חיישנים.

בנייה ירוקה בישראל מאמר selective-focus-young-engineer-man-standing-handshake-with-his-colleague-smile-together-solar-panel-background-copy-space (1)

רפי אנונו – תכנון בניה ירוקה בישראל

אנחנו, רפי אנונו הנדסת מבנים בע"מ מאמינים בעתיד ירוק. על כן אנחנו מזמינים אתכם לבנות יחד איתנו עתיד ירוק יותר לכם ולילדים שלכם.

דילוג לתוכן