אנונו רפי

בנייה בסמוך למבנה ישן - עשה ואל תעשה

בנייה בסמוך למבנה ישן

אחת הבעיות הגדולות של מדינת ישראל זו בנייה בסמוך למבנה ישן מכיוון שמבנים ישנים שנחשבים ליציבים פחות, יחסית למבנים שנבנים כיום, עקב הזמן, שינויי ותנאי מזג האוויר. החשש העיקרי הוא שבנייה חדשה שמתבצעת בסמוך למבנה ישן, עלולה לגרום לנזק למבנים הישנים שיכולים בקלות רבה לאבד מיציבותם בשל החפירות המרובות באזור.

במאמר הנוכחי ארגנו במיוחד עבורכם את השיקולים שיש לקחת בעת תכנון בניה בסמוך למבנה ישן והאם זה בכלל בטיחותי לעשות זאת? את כל המידע החשוב הזה, ריכזנו במיוחד עבורכם.

האם בטיחותי לבנות ליד מבנה ישן?

מבנה ישן הוא מבנה שעומד לאורך זמן ועשויה להיות לו משמעות היסטורית או תרבותית. ההגדרה של "ישן" יכולה להשתנות בהתאם להקשר ולמיקום, אך בדרך כלל, בניין שגילו מעל 50-100 שנים יכול להיחשב ישן. אך, האם זה בטיחותי לבצע בניה בסמוך למבנים ישנים שכאלו? בואו ונגלה מה אומרים המומחים.

מהנדסים לבניה ולקונסטרוקציה סבורים כי תכנון מבנים בסמוך למבנה ישן תלוי במצב הבניין הישן ובנסיבות הספציפיות של הבנייה החדשה המוצעת. אם הבניין הישן תקין מבחינה מבנית ומתוחזק היטב, עשוי להיות סיכון קטן בבנייה לידו. עם זאת, אם הבניין הישן במצב רע או שיש לו בעיות מבניות, בנייה לידו עלולה להיות מסוכנת. בנוסף, אם הבנייה החדשה המוצעת כוללת מכונות כבדות או חפירה, עשוי להיות סיכון לנזק לבניין הישן. חשוב להתייעץ עם מומחים, כמו מהנדסים ואדריכלים, כדי להעריך את המצב ולקבוע את דרך הפעולה הטובה ביותר.

בניה בסמוך למבנה ישן - עשה ואל תעשה

תכנון מבנים – האם ניתן לבנות בסמוך לבניה ישנה?

האם מותר לבנות מבנים חדשים ליד מבנים ישנים? תלוי במספר גורמים, כולל חוקים ותקנות ייעוד מקומיים, חוקי בנייה והנחיות שימור היסטוריות. במקרים מסוימים, ניתן להתיר בנייה חדשה כל עוד היא עומדת בדרישות מסוימות, כגון דרישות נסיגה או הגבלות גובה. במקרים אחרים, הנחיות לשימור היסטורי עשויות לאסור כל בנייה חדשה שתשנה את אופיו או המראה של המבנה ההיסטורי או הסביבה. חשוב לחקור את התקנות וההנחיות הספציפיות באזור שלך לפני תחילת כל פרויקט בנייה חדש.

מהנדס קונסטרוקציה מקצועי יוכל בוודאות לענות לכם על השאלה הזאת. תוך כדי בחינת כלל האישורים ומצבו הפיזי של הבניין.

בניה בסמוך למבנה ישן – מהם השיקולים שחייבים לבחון?

כאשר מדובר בבנייה בסמוך למבנה ישן, ישנם מספר שיקולים שצריך לקחת בחשבון. מצד אחד רוצים ליצור מבנה מודרני ופונקציונלי, אבל מצד שני לא רוצים לגרוע מהערך ההיסטורי של המבנה הקיים. הנה כמה טיפים לבנייה ליד בניין ישן:

  1. קחו בחשבון את הסגנון האדריכלי של הבניין הקיים. אם הבניין הישן הוא דוגמה קלאסית לסגנון אדריכלי מסוים, חשוב לשקול כיצד הבניין החדש שלכם ישתלב בסביבתו של הבניין הישן.
  2. כבדו את הערך ההיסטורי של הבניין הישן. אם הבניין הישן רשום כנקודת ציון היסטורית, תצטרכו לעבוד בשיתוף פעולה הדוק עם החברה ההיסטורית המקומית כדי להבטיח שהבניין החדש לא יפגע בערכו של הישן. המשמעות עשויה להיות שימוש בחומרים מסוימים או סגנונות אדריכליים התואמים את התקופה ההיסטורית של הבניין הישן.
  3. עבודה עם אדריכל מנוסה. בנייה בצמוד למבנה ישן יכולה להיות תהליך מורכב ולכן, חשוב לעבוד עם אדריכל בעל ניסיון בתחום. הם יכולים לעזור לכם לנווט בין השיקולים השונים ולהבטיח שהבניין החדש שלכם ישלים את הישן בצורה הטובה ביותר והכי חשוב – שהבניה החדשה שאתם תבצעו באזור, לא תפגע במבנים הישנים שגם ככה מוגדרים כבר כוותיקים וכנראה גם כלא יציבים בהכרח.
בניה בסמוך למבנה ישן

רפי אנונו – מהנדס קונסטרוקציה מקצועי

בנייה בסמוך למבנה ישן מצריכה התייחסות ותכנון מדוקדקים. על ידי כיבוד ערכו ההיסטורי של הבניין הישן, שימוש בחומרים המשלימים אותו ועבודה עם אדריכל מנוסה. אנחנו בחברת רפי אנונו – הנדסת מבנים בע"מ, ערוכים לסייע לכם בבדיקות הדרושות לצורך קבלת אישורי בנייה במקומות גיאוגרפיים שונים. שנים רבות של ניסיון בתחום הקונסטרוקציה והבניה הובילו אותנו למקצועיות יתרה ולחברה מובילה בשוק הישראלי לבנייה ותכנון אזרחי.

השאירו פרטים, ונשמח לחזור אליכם במהרה.

דילוג לתוכן